Commissions, Subcommittees & Boards

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option
The City Clerk’s Department maintains a current list of City Boards, Commissions, Subcommittees, and Committees, their current vacancies and meeting dates and time, and coordinates all appointments to these positions. Applications for appointment should be filed in the City Clerk’s Department, 33282 Golden Lantern, Suite 203, Dana Point, 92629.

It is a prerequisite for appointment to any City Board, Commission, Subcommittee or Committee, that the applicant be a resident of the City and a registered voter.  See Municipal Code 2.06.030

To view Agendas or Minutes click on the name of the Board, Commission, Subcommittee or Committee below. 

Homeless Task Force

City Council Financial Review Committee
Ocean Water Quality Subcommittee Planning Commission Traffic Improvement Subcommittee

Youth Board

Arts & Culture Commission  
Water & Sewer Committee Tourism Business Improvement District (TBID)  

City Council

 

View Current Agenda and Upcoming Events

 

View Past Agendas & Minutes

 

View City Council meeting broadcasting schedule 

 

Current Documents

 
NAME OF BOARD, COMMISSION, COMMITTEE, SUBCOMMITTEE OR TASK FORCE COUNCIL REPRESENTATIVE STAFF

MEETING FREQUENCY

Arts & Culture Commission

Public Members:

Nancy Jenkins, Vice-Chair
Janie Raub
Karin Schnell, Chair

Anthony Small
Kimberly Williams

N/A Brian McClure
bmcclure@danapoint.org
Meets bi-monthly or as needed on
3rd 
Wednesdays of the month at 6:00 p.m.

Homeless Task Force

Members:

Jens Christy
Michael Fox
Heather Johnston or designee
Jim Palmer or designee
Mary Perdue or designee
Al Scaduto
Margie Wakeham or designee

Wyatt
Tomlinson (alt.)

Ursula Luna-Reynosa
uluna@danapoint.org
Lt. Russ Chilton


 

As needed

Financial Review Committee

Public Members:

Lester Hill

Toni Nelson

William Porter

Lawrence Rolapp

Gregory Wall



Mike Killebrew
mkillebrew@danapoint.org
Beverly Brion
bbrion@danapoint.org

As Needed/
Annually

Ocean Water Quality Subcommittee

Public Members:

 

Mark Denny
Richard Dietmeier
Bill Lane
Wayne Rayfield
Nyle Schafhauser

Wyatt

Lisa Zawaski
lzawaski@danapoint.org

Meets on
4th Tuesday of the month at 3:00 p.m.

Planning Commission

Commissioners:

Eric Nelson, Chairman
Scott McKhann, Vice-Chairman 
Roy Dohner

Dannah (Danni) R. Murphy

Mary Opel

N/A

Ursula Luna-Reynosa
uluna@danapoint.org
Matt Schneider

 

Meets on
2nd and 4th
Mondays of the month at 6:00 p.m.

Traffic Improvement Subcommittee

Public Members:

Luke Boughen, Chair
Bill Cline
Bob Elders
Jeff Howell
Diana Orlando

N/A Mark Denny
mdenny@danapoint.org
Matt Sinacori
Conrad Lapinski
Meets on the 3rd Wednesday of the month at 3:00 p.m.
Water & Sewer Committee

Wyatt

Tomlinson

Mark Denny As Needed

Youth Board

Members
Samantha Chen
Maite Garcia
Riann Martino
Colin Powers
David Santana
Loretta Sosa
Ariana Stillman

Sara Kelly

Shelby Angel

Phoebe Lutz

Lance Rzepiejewski

Members-At-Large
Ariana Vargas

Gabe Anderson

John Donello

Claire Lisle

Nicole Dec

Josue Santana

Kristal Stevens

Daegan Patterson

Daniel Powers

Omar Garcia
 

N/A

Rachel Johnson
rjohnson@danapoint.org

Beginning: 10/16/2014
1st and 3rd Thursdays of the month at 4:00 p.m

Tourism Business Improvement District (TBID)

Members:
Jim Samuels
Bruce Brainerd
Ian Pullan

Bill Reider

 

 

N/A

Mike Killebrew
mkillebrew@danapoint.org
Ursula Luna-Reynosa
uluna@danapoint.org

As Needed

Free viewers are required for some of the attached documents.
They can be downloaded by clicking on the icons below.

Acrobat Reader Flash Player QuickTime Windows Media Player Microsoft Silverlight Word Viewer Excel Viewer PowerPoint Viewer